Çukurova Üniversitesi
Akademik Veri Yönetim Sistemi
Duyurular
Çukurova Üniversitesi Bilim İnsanlarından Önemli Buluş

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Güzel’in başkanlığında yürütülen ve Dr. Ö. Barış Özlüoymak’ın doktora çalışması da olan projede aflatoksinli ürünleri tespit ederek ayıklayan bir makine icat edildi. Projenin muhtelif aşamalarında aynı bölümden Prof. Dr. M. Tunç Özcan, Doç. Dr. Sait M. Say’ında yer aldığı projede Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Akyürek Teknoloji firması desteğiyle Türkiye’de ilk olduğu belirtilen cihaz için Avrupa patenti için de başvuru yapıldı.

Aflatoksin, tarım ürünlerinin birçoğunda, yemlerde ve her türlü kuru yiyeceklerde (kayısı incir üzüm gibi) görülen kuvvetli zehir ve kanserojen madde anlamına geliyor ve bu zehir sadece UV ışınlarının belli dalga boyu altında görülebiliyor. Sıcak hava ve rutubetle hızla yayıldığı düşünüldüğünde ise yurt dışına ihraç edilen ürünlerde görülme olasılığı çok daha yüksek bulunmaktadır. Bu nedenle bir çok ülke vatandaşlarının sağlığını tehlikeye atmamak için ihraç edilen kurutulmuş ürünleri gümrük kapılarında analizden geçirmekte ve aflatoksin tespit edilen ürünleri ülkelerine sokmamaktadır. Bu nedenle bir çok firma ürünlerinde aflatoksin olup olmadığını anlayabilmek için kurdukları büyük tezgahlarda yüzlerce insan çalıştırıp UV ışınları altında elle ayrıştırma yöntemine giderek zaman ve işgücü kaybına uğramaktadır.

Çukurova Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı Aflatoksin Ayrıştırma Makinesi sayesinde konuyla ilgili birçok olumsuz koşulun ortadan kalkması ve birçok tehlikeli hastalıkların önüne geçilebilmesi beklenmektedir.

Geri Okunma Sayısı: 4419
Akademik Veri Yönetim Sistemi | All Rights Reserved | Abis Teknoloji © 2020
Çukurova Üniversitesi BAP Koordinasyon Birimi