Çukurova Üniversitesi
Akademik Veri Yönetim Sistemi
Duyurular
Akademik Veri Yönetim Sistemi Kullanıma Açılmıştır

Üniversitemizde yürütülen stratejik yönetim, akademik değerlendirme ve kalite geliştirme çalışmaları kapsamında akademik etkinliklerin kişi, bölüm, birim ve kurum düzeyinde envanterinin çıkarılması ve sürdürülebilir bir kalite güvence sisteminin oluşturulabilmesi amacıyla Akademik Veri Yönetim Sistemi (AVES) kullanıma alınmıştır.(http://aves.cu.edu.tr)

Uluslararası standartlar ve kalite güvence sistemleri dikkate alınarak geliştirilen AVES yazılım sistemi yöneticiler ve araştırmacılar için de muhtelif faydalı araçlar içermektedir. Faaliyet raporları üretilmesi, bölüm ve birimlerin akademik envanterinin ve üretkenliklerinin izlenerek raporlanması, kişisel web sayfaları, özgeçmiş ve araştırmacı kataloğu hazırlama bunlardan bazılarıdır. Sistem ayrıca 300'den fazla göstergeye göre performans ölçümüne de imkan vermektedir. Bu aşamada mekanizmaların işlerliğinin gözlemlenmesi için her bir göstergeye örnek (taslak) puan değerleri atanmış ve bu sayede araştırmacıların muhtelif performans analizlerine erişmelerine imkan verilmiştir. Performans analizleri alanında dikkate alınan göstergelerin ve puan değerlerinin ilerleyen dönemlerde üniversitemiz genelinde tartışılarak karara bağlanması beklenmektedir.

Sistem üzerinden detaylı değerlendirmeler yapılabilmesi ve YÖK tarafından talep edilen bilgilerin sağlanabilmesi için zorunlu olarak AVES' te kullanılan veri alanları ve detayları ABİS'te bulunanlara göre artmış bulunmaktadır. Bu nedenle araştırmacıların ABİS sistemine girdikleri verilerin AVES'e aktarılması mümkün olamamıştır. Ancak, araştırmacıların yeni sisteme bilgi girişlerinin kolaylaştırılması amacıyla ABİS'te bulunan kişisel bilgilere AVES sistemi içerisinden erişim imkanı sağlanmıştır. ABİS sistemi araştırmacıların bilgilerini transfer etmelerine olanak sağlamak için bir süre daha aktif tutulacaktır. Bu kapsamda araştırmacıların AVES sistemindeki bilgilerini güncellemeleri beklenmektedir.

Görüş, öneri ve eleştirilerinizi için e-posta gönderebilirsiniz. aves@cu.edu.tr

AVES erişim: http://aves.cu.edu.tr

Geri Okunma Sayısı: 4979
Akademik Veri Yönetim Sistemi | All Rights Reserved | Abis Teknoloji © 2020
Çukurova Üniversitesi BAP Koordinasyon Birimi